Објавено на:

Лукашенко: Злосторствата во Буча се дело на Британците

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко заедно со рускиот претседател Владимир Путин го посетија космодромот „Восточни“ истокот на Русија.

Белорускиот претседател по посетата рече дека наводите за воени злосторства во Буча се едноставна психолошка операција спроведена од Британците, пренесуваат агенциите.

Лукашенко тврди дека има информации како и со какви возила Британците дошле во Буча и што правеле.

Претходно Русија тврдеше дека злосторствата во Буча не се случиле и дека снимката со телата на улица е фалсификувана.

Путин истакна дека е потребна посилна интеграција меѓу Белорусија и Русија и дека операцијата во Украина ќе продолжи се додека не се исполнат сите цели. Тој исто така тврди дека обвинувањата за употреба на хемиско оружје во Украина се лажни како и во Сирија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Западот се подготвува да го пушти…

Белорускиот претседател рече дека Америка стои позади…

Пред и потоа фотографии од Буча: Украинците…

Две фотографии од Буча, предградието на главниот…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

(Видео) Зеленски: Никогаш нема да простиме за…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на неговиот Телеграм…

(Фото) Џонсон повторно во Украина: Ја посети…

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон пристигна во…