Масовен пpoтecт за спас на Албанција и ypивање на нapкодржавата на чие чело е Рама

t

Пoранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша, кој себе си се гледа повторно на чело на опозициската Демократска партија, за 8 јануари најави масовен национален протест како единствен начин за спас на земјата.

На 20 декември Бериша ги предводеше приврзаниците на протест против иницијативата „Отворен Балкан“ и доаѓањето на српскиот претседател Александар Вучиќ во Албанија, а сега покрај спасот на земјата ќе протестира и за да го преземе партиското седиште.

– На 8 јануари ќе одржиме масовен национален протест кога 44.000 членови на ПД, кои потпишаа да направат историја ќе го превземат на користење објектот – седиштето на партијата. Тоа ќе биде потврда за нашата моќ за спас на земјава и уривање на наркодржавата на чие чело е Рама, рече Бериша во телевизиска емисија.

По одржувањето на Националното собрание на 11 декември, кога беше разрешен актуелниот лидер на ПД, Љуљзим Баша, и потврдата на одлуката, на референдумот спроведен за членството на 18 декември со, според него, 44.000 гласови, повеќе од јасно е дека Баша, кој е само пратеник, мора да го напушти партиското седиште.

Тој пак доби безрезервна подршка од Националното собрание и го исклучи Бериша од сите партиски структури.

Приврзаниците на Бериша двапати се обидоа насилно да влезат, еднаш успешно, се задржаа кусо и заминаа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Македонските власти ја премолчуваат бугаризацијата на…

Власта во Македонија ја премолчува бугаризацијата на…

(Видео) Здружението „Лесја Украинка“ изразува протест за…

Здружение на Украинци во Република Македонија „Лесја…

Вработените од Еуроникел го блокираа патот Кавадарци…

Веќе 6 месеци  трае преписката на синдикатот…

Курти: Граѓаните на Косово и Албанија да…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од Форумот…

ЕК откри злоупотреби од 33,5 милиони евра…

Експертите на Европската комисија откриле злоупотреба на…