Објавено на:

Медведчук: Украина треба да стане мост меѓу Истокот и Западот

t

Украина треба да стане мост меѓу Западот, Русија и земјите од азиско-пацифичкиот регион, како и да изгради социјалдемократија по примерот на скандинавските земји, изјави Виктор Медведчук, лидер на украинската политичка партија Опозициска платформа за живот во петокот.

„Украина треба да стане мост меѓу Русија и Западот, меѓу Западот и земјите од азиско-пацифичкиот регион“, напиша тој во својот канал Телеграм.

„Ова е можност за развој на прагматизмот во економската сфера, а не тоа што со ЕУ го потпишавме Договорот за асоцијација и Договорот за слободна трговија (FTA), кога всушност ја уништивме економијата и продолжуваме да го следиме патот на уништувањето“, додаде тој.

Според Медведчук, на Украина и се потребни реформи од „скандинавски тип“.

„Онаа што ја имаат денес во Финска, Шведска“, смета политичарот. Тој се залага за „градење на социјализам или социјалдемократија фокусирана на интересите на народот“, а не за „градење на дивиот капитализам“, што, според него, сега се случува во Украина.

Според него, украинските власти треба да дадат приоритет на развојот на економијата, здравството и образованието, како и благосостојбата на пензионерите.

Украинската јавна обвинителка Ирина Венедиктова на 8 октомври 2021 година рече дека Медведчук е обвинет за државно предавство и помагање на терористички активности, бидејќи бил вклучен во снабдување јаглен од областите во Донбас надвор од контролата на владата на Киев кон крајот на 2014 година – почетокот на 2015 година, во вредност од околу 7,6 милиони долари.

Во друг случај, куќата на Медведчук и канцеларијата на неговата партија беа претресени од полицијата на 11 мај.

Подоцна, тој беше обвинет за велепредавство и „кршење на законите и обичаите на војната“.

Нему му беше одреден домашен притвор, а мерката оттогаш неколкупати беше продолжена. Медведчук ги осуди обвиненијата како политички мотивирани и неосновани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…