Мисајловски: Владата на Ковачевски е продолжение на заевизмот, потрошени кадри од СДСМ, и ДУИ, кои ги интересираат само моќ, пари и kpиминал

t

Оваа влада на Ковачевски е голема утка. Старо-нови имиња кои не покажаа никаков резултат. Формирана е влада за да продолжи заевизмот и да му се даде што подолг рок, изјави за „Што не е јасно“ на Алфа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

Мисајловски потенцираше дека повторно во влада ќе биде Оливер Спасовски кој загуби на последните избори и во своето избирачко место, во своето маало во своето Куманово, човек со порази кој покажа дека не е способен да прави реформи.

– Овие луѓе не заслужуваат да ја водат владата, народот прати порака на последните локални избори дека е потребна нова влада. Затоа е потребно е да има избори и да има нов владин состав. Ако имаа добри резултати и ако мандатарот сакаше да прави нова влада ќе почнеше со нови луѓе, целосен ресет, но овие луѓе тоа не може да го направат, рече Мисајловски.

Тој додаде дека имаме криза во економија, криза во енергетика и овие луѓе не може да се справат со тоа.
– Сега сфаќате зошто младите ја напуштаат државата, зошто народот сака да си оди и преку глава му е од политика, затоа што овие што се испокрадоа треба повторно да бидат во влада. Еве и во култура секоја година менуваат министер, но немаат ниту еден проект. Што видовме во транспортот, само сменија министер, дали направија нов автопат? Се закочија, не може да ги завршат проектите кои останаа од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Имаме министер кој требаше да се бори против корупција, но јас го нарекувам за криминал, бидејќи Македонија е најкорумпоирана држава и тој сега е награден затоа што е близок до Заев, рече Мисајловски.

Тој нагласи дека ова е влада на потрошени кадри само од СДСМ, туку и ДУИ, кои ги интересираат само моќ пари и криминал и затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе направи се оваа влада да падне бидејќи народот го заслужува тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

(Документи)СКАНДАЛ ВО ВЕЛЕС: Местеле тендер за да…

Плодна е "љубовта" меѓу градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ…

ВМРО кворумска повторно заеднички со СДСМ и…

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска заеднички изгласаа директор…

Апасиев: Честито на младите, широката коалиција СДС-ДПМНЕ…

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието…

Богоев: Веќе се е јасно, во Македонија…

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во своја…