Објавено на:

Нападната воена база во која има американски војници во Ирак

t

Најмалку пет проектили денеска погодија голема ирачка воена база, во која се сместени американски војници во пустината на западот на земјата.

Ракетите на градот ја погодија базата Аин ал Асад во западната ирачка провинција Анбар и предизвикаа мала материјална штета, но нема жртви, изјавија двајца ирачки безбедносни претставници.

Официјални лица, кои не сакаа да бидат именувани, изјавија дека проектилите паднале на само неколку метри од местото каде што се стационирани американските сили.

Засега не се познати сторителите, но Соединетите Американски Држави претходно ги обвинија ирачките милициски групи поддржани од Ирак дека гаѓале американски цели во Ирак, вклучително и американската амбасада во Багдад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Над 125 повредени: По упадот во…

Илјадници приврзаници на шиитскиот лидер Муктада Ал…

Полицијата на нозе: Напад со експлозивна направа…

Експлозивна направа е фрлена синоќа околу 23…

(Видео) Си лабавеше на плажа, а потоа……

На социјалните мрежи се појави видео од…

Археолошко чудо: Откриен град стар 3.400 години

По неколку месечни екстремни суши во Ирак,…

Нападната воена база во која има американски…

Најмалку пет проектили денеска погодија голема ирачка…