Објавено на:

Нови провокации во Косово: Група Албанци веела знамиња на УЧК во Витина

t

Група Албанци денеска предизвикаа опасна провокација возејќи низ мешаната српска населба Врбовац во општина Витина, веејќи знамиња на терористичката УЧК, со звукот на сирените, информираат од Канцеларијата за Косово и Метохија.

– Овој нов етнички мотивиран инцидент се случува на денот кога Албин Курти се обиде да ги спроведе своите незаконски и еднострани потези со кои директно ги нападна Србите на Косово и Метохија – истакнуваат од Канцеларијата.

За жал, се случува она за што секојдневно предупредува Канцеларијата за Косово и Метохија, а тоа е дека неодговорните и еднострани антисрпски потези и реторика на Албин Курти директно генерираат напади врз Србите кои живеат јужно од Ибар.

– Тоа го поткрепува и денешниот инцидент во Врбовац, кој има за цел да ги исплаши и вознемири Србите во оваа мешана средина, но претставува и опасна закана за преостанатите животи. Додека на Србите на Косово и Метохија им е забрането дури и да носат маици со порака „Нема предавање“, дотогаш Албанците во покраината дивеат со знамињата на терористичката ОВК и за тоа никој не е санкциониран – Канцеларијата посочува за Косово и Метохија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Четворица полицајци суспендирани заради случајот со застреланата…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

Дачиќ: Секој предлог кој не вклучува признавање…

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица…

Трагедија во Косово: 17-годишен фудбалер починал за…

Седумнаесетгодишен фудбалер на косовскиот клуб „Трепча ’89“…

Види чудо, Курти експресно го најде “својот…

Пратеникот на Собранието на Србија од Косово,…

Курти: Ако Србија реши да нè нападне,…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не…