Објавено на:

Нови санкции: Русија и Белорусија нема да добиваат средства од Европската банка за обнова и развој

t

Одборот на гувернери на Европската банка за обнова и развој го суспендираше пристапот на Русија и Белорусија до средствата и експертизата на ЕБОР.

„Бордот на гувернери на ЕБОР го одобри усвојувањето на строги мерки против Руската Федерација и Белорусија по инвазијата на Украина. Официјалното суспендирање на пристапот на Руската Федерација и Белорусија до ресурсите на Банката треба веднаш да стапи на сила. Тоа значи дека нема да има ново финансирање на проекти или активности на техничка соработка со ниту една од тие две земји“, се наведува во соопштението на таа финансиска организација.

ЕБОР, исто така, „ги задржува сите права да ги суспендира или откаже дополнителните исплати за постоечките проекти“.

Меѓународниот кредитор претходно објави дека е во процес на затворање на постојаните канцеларии во Москва и Минск.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И покрај санкциите Русија и Белорусија ефективно…

И покрај санкциите, Русија и Белорусија ефикасно…

Зеленски: Апсурдно е Русија да претседава со…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е…

Русија ќе ги зголеми испораките на муниција…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вети…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…