Нови 1635 зapaзени со ковид-19 од кои 184 се реинфекции, починaле девет лица

t

Девет пациенти починаа од компликации од ковид-19, а уште 1.635 се заразени со ковид-19 од кои 184 се реинфекции во последниве 24 часа, информира Министерството за здравство.

Од почетокот на пандемијата вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја изнесува 243.284, бројот на оздравени пациенти е 219.616, на починати е 8.092, а бројот на активни случаи изнесува 15.576.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 6 починати лица од Скопје (50г, 66г, 66г, 67г, 83г и 85г), 2 починати лица од Битола (62г и 69г) и едно починато лице од Прилеп (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 7.564 тестови, а регистрирани се 1.635 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 785, Прилеп – 121, Битола – 110, Куманово – 78, Кичево – 47, Кавадарци – 44,
Велес – 41, Струмица – 39, Гостивар и Охрид – по 38, Тетово – 37, Радовиш – 28, Штип – 27, Струга – 25, Гевгелија – 23, Кочани – 21, Неготино – 20, Ресен – 17, Крива Паланка, Валандово и Крушево – по 11, Свети Николе и Делчево – по 9, Берово – 7, Македонска Каменица – 6, Богданци и Македонски Брод – по 5, Виница и Пробиштип – по 4, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Пехчево – по 3 и Дебар – 2.

Од вкупниот број на позитивни (1.635), регистрирани се 184 реинфекции.

Регистрирани сe 1.276 оздравени пациенти од: Скопје – 794, Битола – 114, Прилеп – 85, Куманово – 38, Штип – 31, Охрид – 28, Гевгелија – 27, Кавадарци – 20, Кичево – 19, Гостивар – 16, Велес – 15, Кочани – 13, Тетово – 11, Делчево – 10, Ресен – 9, Свети Николе, Радовиш, Богданци и Крушево – по 5, Струга и Пробиштип – по 4, Неготино и Берово – по 3, Дебар, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Кратово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Направени се 7.564 тестови преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-110, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово-144, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–169, Жан Митрев (Филип Втори)-138, Авицена-403, Биотек-326, Систина-150, лабораторија Лаор-445, Синлаб-116, Ремедика-30, Плодност-111, Генеа-24, Никоб Лаб-995, ВФВ Медикал-119, Ели Медика-35, Ројал Медика–79, Спектра-ММ-35, Рапид Лаб–46, Жан Митрев Струмица–54, Нова Лаб Дијагностика–74, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.371.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 109149, Активни 8336

Куманово 13747, Активни 529

Прилеп 11842, Активни 872

Тетово 11690, Активни 232

Битола 10978, Активни1415

Гостивар 8317, Активни 204

Кавадарци 7949, Активни 423

Велес 7849, Активни 295

Охрид 7381, Активни 543

Штип 7078, Активни 255

Струмица 6622, Активни 306

Кичево 4584, Активни 229

Кочани 4297, Активни 160

Струга 4104, Активни 152

Гевгелија 3245, Активни 245

Неготино 2817, Активни 150

Свети Николе 2236, Активни 70

Крива Паланка 2061, Активни 92

Ресен 2066, Активни 159

Радовиш 2006, Активни 173

Делчево 1574, Активни 85

Берово 1535, Активни 49

Дебар 1476, Активни 15

Виница 1214, Активни 33

Пробиштип 1203, Активни 49

Валандово 1193, Активни 144

Кратово 811, Активни 21

Богданци 754, Активни 56

Крушево 752, Активни 136

Демир Хисар 695, Активни 47

Македонски Брод 584, Активни 35

Демир Капија 454, Активни 18

Македонска Каменица 452, Активни 23

Пехчево 379, Активни 17

Дојран 190, Активни 8

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Портпаролот на Бајден одбива да одговори…

На социјалните мрежи е објавена снимка од…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…

Американците повторно ќе мораат да носат маски…

Во САД, со почетокот на школската година…

Руски зборник од 1849 година: Македонскиот јазик…

Во време кога се врши атак врз…