Објавено на:

Нов конфликт меѓу ЕУ и Кина, случајот ќе се решава во Светската трговска организација

t

ЕУ ја обвини Кина за „незаконски“ трговски практики додека започна официјален спор во име на една од нејзините најмали земји-членки.

Расправијата беше предизвикана кога Литванија му дозволи на Тајван да отвори де факто амбасада таму, што го налути Пекинг кој го гледа Тајван како дел од својата територија.

Кина ги намали своите дипломатски односи со Литванија, но негира дека наредила бојкот на литванската стока.

ЕУ сега го однесе случајот до Светската трговска организација.

Европскиот комесар за трговија, Валдис Домбровскис, рече дека Кина го блокира увозот и увозот на Литванија од другите земји на ЕУ, доколку имаат компоненти кои доаѓаат од Литванија.

Г-дин Домбровскис изјави за Би-Би-Си дека ЕУ сепак ќе се обиде да најде „пријателско решение“ паралелно со следењето на случајот на СТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Црвен аларм во Кина: Најмногу заразени со…

Во Кина се регистрирани повеќе од 2.400…

“Глобал Тајмс”: Европа нема да ги жртвува…

Европа ги трпи последиците од украинската криза…

Нови провокации: Американски пратеници во посета на…

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван,…

Ахмети: За пет години ќе бидеме членка…

Али Ахмети во денешната честита по повод…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…