Нов силен зeмјотрес од 5,6 степени ја пoгoди Грција

t

Грција денеска ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европскиот сеизмолошки институт.
Земјотресот се случил околу 17 часот и 45 минути, а се случил на 85 километри источно од најголемиот град на островот Крит, Ираклион, а засега нема податоци за евентуална штета или повредени, објави Европскиот сеизмолошки институт на Твитер.

Претходните денови Грција беше погодена од серија силни земјотреси, главно во областа околу островот Крит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…