Нов силен зeмјотрес од 5,6 степени ја пoгoди Грција

t

Грција денеска ја погоди нов силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европскиот сеизмолошки институт.
Земјотресот се случил околу 17 часот и 45 минути, а се случил на 85 километри источно од најголемиот град на островот Крит, Ираклион, а засега нема податоци за евентуална штета или повредени, објави Европскиот сеизмолошки институт на Твитер.

Претходните денови Грција беше погодена од серија силни земјотреси, главно во областа околу островот Крит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Грција е извозник на енергетската безбедност…

Енергетските соработки во регионот, односно гасоводот ТАП,…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

(Документи) Центарот за македонски јазик во Грција…

После долго време Македонците, особено Македонците од…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

(Видео) ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ЦУНАМИ: Силен земјотрес на…

Земјотрес со јачина од шест степени според…