Објавено на:

Огромен број на новозаболени и починати од Ковид-19 во Грција

t

Националната организација за јавно здравје на Грција денеска соопшти 28.933 нови случаи на Ковид-19, што доколку се направи анализа на секојдневните податоци, е највисок број на новозаразени на дневно ниво во изминатите речиси 80 дена, јави дописничката на МИА од Атина.

За разлика од вчерашните 27.490 случаи од 113.940 направени тестови, денеска има речиси четири пати повеќе тестирања, односно новозаразените се од 434.502 тестови.

Во изминатите 24 часа починаа 49 лица, а 351 пациент (девет повеќе од вчера) е приклучен на одделите за интензивна нега во грчките болници.

Од почетокот на пандемијата во земјата се потврдени 2.986.880 случаи на Ковид-19 и починаа вкупно 27.392 лица.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добра вест: Нема починати од Ковид-19 во…

Од направени 735 тестови во последните 24…

На денешен ден: Македонците и Грците се…

Драмското востание е кренато на 29 септември…

Корона чао: Двоцифрен број на новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните…

Некој си бара беља? Турција ја обвинува…

Беспилотните летала на турските вооружени сили снимија…

Швајцарија ќе уништува 10,3 милиони дози вакцини…

Швајцарија е принудена да уништи 10,3 милиони…