Објавено на:

ОН алармираат поради детската сиромаштија во Велика Британија

t

Организацијата ја рангираше Британија на 37 место од 39 земји во ОЕЦД и ЕУ.

ОН ја рангираше Британија како една од земјите со најлоши резултати во однос на стапката на детска сиромаштија меѓу 39-те членки на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и ЕУ.

Во извештајот објавен во средата, Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ) процени дека речиси 70 милиони деца во земјите со висок и среден приход живеат во сиромаштија. Извештајот Innocenti 18 се заснова на најновите достапни статистички податоци за детската сиромаштија, како и на напредокот на секоја нација во справувањето со проблемот од 2012 до 2021 година.

Обединетото Кралство се најде на дното на рејтингот, заземајќи го 37-то место, пред само Турција и Колумбија. Додека земјите од Централна и Источна Европа како Полска, Словенија, Летонија и Литванија значително ја намалија детската сиромаштија во текот на изминатата деценија, Британија претрпе зголемување од 20 отсто, се вели во извештајот.

УНИЦЕФ предупреди дека растењето во сиромашно опкружување може да има доживотни негативни ефекти и ги повика владите поактивно да се занимаваат со овој проблем.

Коментирајќи го извештајот, главниот извршен директор на УНИЦЕФ ОК, Џон Спаркс рече дека „иако некои земји во оваа група презедоа чекори за зголемување на поддршката, во ОК видовме намалување на трошоците за детски и семејни бенефиции и повеќе деца кои растат во сиромаштија како резултат.”

Портпаролот на британското Министерство за работа и пензии одговори тврдејќи дека владата ги зголемила бенефициите за над 10% оваа година. Официјалниот претставник додаде дека „има 400.000 помалку деца и 1,7 милиони помалку луѓе во апсолутна сиромаштија во споредба со 2010 година“.

Фондацијата Џозеф Роунтри (JRF) од Обединетото Кралство во октомври објави дека повеќе од 1 милион деца во земјата претрпеле најекстремна форма на сиромаштија во 2022 година. 2022 година, со 3,8 милиони луѓе кои го поднесуваат ова ниво на сиромаштија. Бројот на „сиромашни“ деца се зголемил речиси тројно од 2017 година, што бележи драматичен пораст од 186 отсто, наведе групата.

Многу од испитаниците на истражувањето JRF им кажале на истражувачите дека честопати морале да се задоволат со само еден оброк на ден за да се осигураат дека нивните деца исто така можат да јадат. Повеќе од половина (51%) од сиромашните возрасни изјавиле дека редовно морале да одат без средства за хигиена и чистење, како што се шампон и паста за заби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…

Седницата на Советот за безбедност на ОН…

За денеска во 15 часот по њујоршко…

Русија бара седница на Советот за безбедност:…

Русија побара да се одржи седница на…

Руските претставници ја напуштија седницата на Генералното…

Рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја и…

Почна итната седница на Советот за безбедност…

Во Советот за безбедност на ОН започна…