Објавено на:

Опасноста од трета светска војна е реална, загрижувачка и опасна

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека војната во Украина е „загрижувачка и опасна“ и дека не е претерување да се каже дека постои реална опасност од светска војна.

Орбан додаде дека „се повеќе се носат одлуки за употреба на понови и посилни оружја“, и дека „Западот испраќа сè помодерна опрема во Украина“.

Додека, од една страна, можеби звучи како претерување кога некои европски и американски лидери велат дека ако се продолжи вака, може да има трета светска војна, тоа е навистина реална опасност – посочи Орбан.

Унгарскиот премиер додаде дека војната станува се покрвава и брутална, но дека бројот на европските земји и лидери кои го поддржуваат мирот не е зголемен.

Во исто време, луѓето во Европа почнаа повеќе да зборуваат за прекин на огнот, мировни преговори, но бројот на жртвите се зголемува – додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово ќе ја тужи Србија за злосторства…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека…

Пентагон размислува за започнување на војна против…

Пентагон размислува за одлуката да се вовлече…

Саливaн: Нема недоразбирање меѓу САД и Израел,…

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан…

ОН: Газа повеќе не е погодна за…

Луѓето во палестинската енклава се „очајни, гладни…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…