Објавено на:

Ослободен градоначалникот на Мелитопол, разменет за деветмина руски војници

t

Руските сили го ослободија градоначалникот на градот Мелитопол, кого го заробија минатата недела, соопшти денеска шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак. Според властите тој бил разменет за деветмина руски војници, заробени во Украина.

Градоначалникот на Мелитопол, Иван Федоров, е ослободен од руско заробеништво, објави Јермак на социјалните мрежи.

Украина соопшти дека руските сили го киднапирале Федоров минатиот петок.

Во видео што синоќа на Телеграм го постави заменик-шефот на кабинетот на Зеленски, украинскиот претседател разговара со Иван Фјодоров, му честита за неговото спасување и го уверува дека Украина не го напушта својот народ. Од спротивната страна, градоначалникот му одговори дека ќе му требаат ден-два да се врати на работа. Како одговор, Зеленски рече дека не може да „вети два дена”, но го охрабри градоначалникот да се одмори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски одлучил да не се конфронтира со…

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи…

Обезбедено е парно за Скопје, а се…

Премиерот Димитар Ковачевски апелира до граѓаните да…

Ковачевски: Владата е стабилна, нема потреба од…

Владата е стабилна и парламентарното мнозинство овозможува…

Економската криза зема замав: Речиси 5.000 работодавачи…

Скоро 5.000 работодавачи немаа исплатено плата на…

СЗО: Нов бран на корона ѝ се…

Изгледа дека нов бран на Ковид-19 би…