Османи во Брисел на итен состанок со Министрите за надворешни работи на НАТО

t

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес патува за Брисел каде ќе учествува на вонреден состанок на Северноатлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи, што ќе се одржи во седиштето на Алијансата.

На состанокот ќе се дискутира за актуелните безбедносни состојби во Украина по воената руска инвазија во земјата, како и пошироките импликации врз евроатлантската безбедност. Дополнително ќе стане збор за мерките и активностите што Алијансата ги презема за заштита на територијата и гарантирањето на безбедноста на сите земјите членки на НАТО, како и поддршката за Украина.


Министерот Османи ќе го искористи присуството на состанокот на Северноатлантскиот Совет на НАТО да оствари и неколку билатерални средби со министри за надворешни работи на земји членки на Алијансата и партнери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за…

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Бугарски професор: Ветото е бугарска глупост на…

Бугарскиот професор Евгени Даинов вечерва во дебатниот…