Османи: Косово станува центар за иновации во регионот

t

Претседателката Вјоса Османи на свеченоста во Технолошкиот парк во Приштина по повод почетокот на работата на „Карваго“ – онлајн купување и продажба на автомобили, рече дека Косово станува центар на иновациите во регионот.
Таа изјави дека овој проект ќе ги поврзе купувачите на автомобили низ Косово со европскиот пазар.

„Косово постојано се појавува како центар на иновации во регионот и пошироко, отсликувајќи го креативниот дух на нашите претприемачи“, рече Османи на социјалната мрежа „Икс“.

„Карваго“ е првиот европски проект кој нуди купување и продавање автомобили целосно онлајн.

На веб-страницата на оваа платформа е наведено дека дневно се нудат околу милион автомобили низ Европа и дека проектот ги вклучува сите детали поврзани со продажбата, вклучувајќи технички преглед, логистика, осигурување, регулирање на сервисни прашања и друго.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Пописот во Косово е успешен

Косовскиот премиер Албин Курти го изрази своето…

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Косово го ратификуваше договорот со Македонија за…

Собранието на Косово го ратификуваше договорот потпишан…

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

(Фото) Повторно каменувано српско училиште во Косово

Група младинци Албанци уште еднаш го каменуваа…