Основан од АСНОМ: МНТ слави 77 години постоење

t

Најголемата театарска куќа во Македонија- Македонскиот народен театар денеска одбележува 77 години од основањето. На денешен ден, 1945 година, со решение број 581/45, на Президиумот на АСНОМ, бил основан Македонскиот народен театар. Со тоа започнува со работа оваа нашата национална театарска установа.

Прв директор на МНТ бил Димитар Ќостаров, а Илија Милчин секретар – драматург. Театарската завеса официјално за публиката прв пат била крената на 3 април 1945 година , со премиерата на драмата „Платон Кречет“, од Александар Корнејчук, во режија на Димитар Ќостаров, во превод на Блаже Конески. Актерката Вера Вучкова Жежељ ја изговорила првата реплика на сцената -Сонцето, колку е блиску сонцето !

31. 01. 1945 е денот кога е основан Македонскиот народен театар. Тоа е денот кога желбата на актерите, режисерите, авторите, сценографите, костимографите, сценските работници и публиката, за театар на македонски јазик стана реалност. Тоа е денот кога сонот на група актери и уметници прерасна во јадро на театарска дејност. Денот кога на Президиумот на АСНОМ (со решението бр. 581/45), е основан нашиот дом, домот на сите некогашни и сегашни вработени на Македонскиот народен театар, на сите љубители на театарот. Нека е честит денот, стои во Фб објавата на театарот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Покана за промоција на Монографијата посветена на…

Неодамна излезе од печат Монографијата посветена на…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Три лица се повредени во несреќата помеѓу…

Три лица се повредени во сообраќајната несреќа…

Груевски со нов историски текст: Петар Поп…

Поранешниот премиер Никола Груевски продолжува со серијалот…