Откриен нов сој на Ковид во Франција со многу повеќе мутации од Омикрон

t

Научниците во Франција, според извештаите на медиумите, идентификуваа нова варијанта на коронавирусот, која досега ја нарекуваа IHU. Се вели дека новата варијанта е сој со повеќе мутации од омикрон.

Речиси 12 случаи на оваа нова варијанта се пријавени во близина на Марсеј, но случаите наводно се поврзани со Камерун.

“B.1.640.2” или IHU сој првпат беше идентификуван од академици од Институтот за медитерански инфекции IHU и беше откриено дека содржи дури 46 мутации, повеќе од омикрон, пишува Business Insider.

Иако новата варијанта теоретски би можела да претставува нова голема закана, исто како што се повеќе и повеќе добри вести доаѓаат околу Омикрон, случаите досега не се пријавени никаде освен во Франција, а Светската здравствена организација (СЗО) не го означи видот како „варијанта под истрага“.

Видот IHU носи мутации кои можат да го направат поотпорен на вакцини и позаразен.
Според написот објавен на медицинската платформа за сè уште необјавени научни трудови medRxiv, сојот ја носи мутацијата E484K, што може да го направи поотпорен на вакцините. Тој, исто така, има мутација N501Y, првпат видена на алфа сојот, за која експертите веруваат дека може да ја направи позаразна.

„Овие набљудувања уште еднаш ја покажуваат непредвидливоста на појавата на нови варијанти на САРС-КоВ-2 и нивното воведување од странство. Тие се исто така пример за тешкотии во контролирањето на таквото воведување и последователното ширење“, велат научниците во оваа статија.

Филип Колсон, шеф и професор на одделот на IHU, кој ја откри варијантата, рече: „Имаме неколку случаи на оваа нова варијанта во географската област на Марсеј. Ја нарековме варијанта IHU. Само што се испратени два нови генома. ”

Американскиот епидемиолог Ерик Фајгл-Динг ја објави веста на Твитер, пишувајќи дека „француските научници го вклучија алармот откако открија кластер од 12 случаи на варијантата „атипична комбинација“ со 46 мутации и 37 бришења во јужна Франција, откако индексот се врати од Камерун“.

Постојано се откриваат бројни нови варијанти, но тоа не мора да значи дека тие ќе бидат поопасни. Она што ја прави оваа варијанта попозната и поопасна е нејзината способност да се репродуцира поради бројот на мутации што ги има во споредба со оригиналниот вирус. е позаразна и го избегнува минатиот имунитет. Останува да видиме во која категорија ќе спаѓа оваа нова варијанта“, нагласи Феигл-Динг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски воен брод пристигна во Египет за…

Францускиот носач на хеликоптери „Диксмуд“ се закотви…

Поранешен член на ОВК убиен во Франција

Во францускиот град Дижон, поранешен припадник на…

Франција е посветена на проширување на ЕУ…

Специјалниот делегат на Франција за Западен Балкан,…

Франција понуди да лекува болни и ранети…

Франција ќе испрати воен брод во Источниот…

Макрон го опоменал Нетанјаху: Има премногу цивилни…

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор…