Објавено на:

Паника пред конфликт? САД ги предупреди нивните државјани да не патуваат во Белорусија и Молдавија

t

Американскиот Стејт департмент ги повика граѓаните на САД итно да ја напуштат Белорусија и Придњестровје.

„Не патувајте во Белорусија поради произволна примена на законот, ризик од приведување, невообичаено и вознемирувачко зајакнување на руската воена моќ долж границата меѓу Белорусија и Украина, Ковид 19 и ограничувања наметнати како резултат на мерки“, соопшти Стејт департментот во соопштението.

На американските граѓани им се препорачува да не одат во Молдавија, пред се поради корона вирусот, а потоа и поради ситуацијата на руско-украинската граница и нерешениот конфликт меѓу Придњестровје, каде 60 отсто од населението се Руси и Украинци.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина. Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за „агресивни дејствија“, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО. што е можно.руските граници.

Како што изјави претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, Русија не создава никакви причини за конфликтна ситуација околу Украина. Според него, Русија не ја исклучува можноста хистеријата околу Украина, која ја подгрева Западот, да има за цел да го прикрие Киев што ги саботира договорите од Минск за Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин ја пречека американската амбасадорка со сите…

Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини Соединетите…

Лукашенко денеска во посета на Москва: Медиуми…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во среда отпатува…

Трамп: Единствена вина е што ја одбранив…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го критикуваше…

Апасиев: Епа, честито, САД од вчера стана…

Лидерот на Левица и пратеник во македонското…

Сега ќе биде “жешко”: Дел од белоруската…

Дел од белорускaта авијација е оспособена да…