Објавено на:

Паника пред конфликт? САД ги предупреди нивните државјани да не патуваат во Белорусија и Молдавија

t

Американскиот Стејт департмент ги повика граѓаните на САД итно да ја напуштат Белорусија и Придњестровје.

„Не патувајте во Белорусија поради произволна примена на законот, ризик од приведување, невообичаено и вознемирувачко зајакнување на руската воена моќ долж границата меѓу Белорусија и Украина, Ковид 19 и ограничувања наметнати како резултат на мерки“, соопшти Стејт департментот во соопштението.


На американските граѓани им се препорачува да не одат во Молдавија, пред се поради корона вирусот, а потоа и поради ситуацијата на руско-украинската граница и нерешениот конфликт меѓу Придњестровје, каде 60 отсто од населението се Руси и Украинци.

Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина. Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за „агресивни дејствија“, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за „руска агресија“ се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО. што е можно.руските граници.

Како што изјави претходно шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, Русија не создава никакви причини за конфликтна ситуација околу Украина. Според него, Русија не ја исклучува можноста хистеријата околу Украина, која ја подгрева Западот, да има за цел да го прикрие Киев што ги саботира договорите од Минск за Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се вклучува во војната? Белорусија формира оперативна…

Белорусија формира оперативна команда на границата со…

Додон: Ова судење го сметам како измислен…

Поранешниот претседател на Молдавија, Игор Додон, против…

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Македонија добива нов амбасадор на САД –…

Македонија добива нова амбасадорка на САД, која…

Ладен туш и за Молдавија: Влез во…

Молдавија нема да може да стане дел…