Објавено на:

Песков: Тоа што Путин не носи маска не значи дека не е заштитен

t

Тоа што рускиот претседател Владимир Путин не носи маска на јавни собири не значи дека не се обезбедени мерки за негова заштита, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Постојат, и тоа не е никаква тајна, соодветни мерки на претпазливост околу претседателот поради корона вирусот. Луѓето кои доаѓаат во контакт со него биле тестирани неколку пати, а некои од нив поминале неколку дена во карантин“, објасни Песков. известува ТАС С.

Тој додаде дека затоа рускиот претседател Владимир Путин во одредени ситуации, особено кога станува збор за јавни говори, не носи маска на лицето.

„Меѓутоа, тоа не значи дека сеопфатните безбедносни мерки не се во сила“, заклучи Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се соочуваме со демографска катастрофа: Намален бројот…

Според податоците на Државниот завод за статистика,…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Паметните телефони предизвикаа паника кај дел од…

Земјотресот во Штип со Рихтерова локална магнитуда…

Стручни екипи три дена не можат да…

Стручни екипи од Скопје три дена не…

Мулти-култи: Германија ќе дозволи бракови на малолетници…

Сојузниот уставен суд на Германија денеска пресуди…