Петков до Бугарите од Македонија: Вашите права се приоритет за мене и за целата влада

t

Вашите права се приоритет за мене и за целата бугарска влада, со овие зборови бугарскиот премиер Кирил Петков им се обратил на претставниците на организации и здруженија на Бугарите во Македонија, соопшти тамошната владина служба за информирање.

На средбата одржана на нивна иницијатива, Петков ги презентирал најновите информации за напредокот на преговорите меѓу кабинетите на Бугарија и Северна Македонија, чиј фокус е вклучување на Бугарите во македонскиот Устав. Бугарскиот премиер ги запознал гостите и со неговите разговори со европските партнери за евроинтеграциите на Западен Балкан.


-Гостите од Северна Македонија беа категорични – веруваат во новиот пристап што го иницира бугарската влада, бидејќи се убедени дека само со дијалог може да се решат проблемите, соопшти прес-службата на бугарскиот Совет на министри.

Средбата траела околу час и половина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ССМ бара итна средба со Владата, во…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ…

Бектеши: Неделата ќе биде работна во туристичките…

Измените и дополнувањата на Законот за трговија…

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Пронајдена дрога при контрола на угостителски објекти…

Синоќа (21/22.05.2022) година од страна на полициски…