Објавено на:

Повеќе од три милиони бегалци се вратиле од ЕУ во Украина

t

Повеќе од три милиони украински бегалци веќе се вратија во Украина од ЕУ, додека околу 3,7 милиони луѓе останаа во земјите на Унијата, изјави на прес-конференција европскиот комесар за внатрешни работи Илва Јохансон.

„Податоците што ги имаме се дека 6,7 милиони Украинци влегле во Европската унија, а околу три милиони се вратиле“, рече таа.

Според неа, има информации дека 3,5 милиони се вратиле во Украина, додека 3,7 милиони поднеле барање за привремена заштита.

„Некои прво се регистрираа во земјата на влез, а потоа во следната земја, така што тука има одредено преклопување, но би рекол дека има од 3,2 до 3,7 милиони украински бегалци на територијата на ЕУ“, рече Јохансон.

Таа додаде дека Чешка има најголем број украински бегалци по глава на жител, а потоа следат Полска и Естонија.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нели нема корупција во ЕУ? 22 лица…

Во акција на полициите на Италија, Австрија,…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…