Поднесен обвинитeлeн предлог против професорот кој со бokсирач нaпaдна ученик

t

Струшкото Основно јавно обвинителство поднесе Обвинителен предлог против 57-годишен професор од Струга, за сторено кривично дело „насилство“ од член 386 став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик, соопштија од ОЈО Струга.

Обвинетиот на 23.12.2021 година околу 13:30 часот, со боксирач удрил ученик на возраст од 18 години. Физичкиот напад следел по претходно влошени меѓусебни односи и вербална расправија. Притоа, обвинетиот замавнал со десната рака на која претходно го имал ставено железниот боксирач и го удрил оштетениот ученик во пределот на главата. Со преземените дејствија обвинетиот нанел телесни повреди кај оштетениот, извршил грубо насилство и во јавноста предизвикал чувство на несигурност, објаснуваат од струшкото обвинителство.


Обвинителството до надлежниот суд достави и посебен предлог за продолжување на веќе определената мерка притвор за обвинетиот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Струшката педијатрија преполна – Се лекуваат деца…

Новиот сој омикрон не ги одминува и…

Meрко ќе плаќа инфлуенсерки за да го…

Локалните власти во Струга за туристичка промоција…

Стружанец за Бадник ја нaтeпaл coпрyгата

На 06.01.2022 година во ОВР Струга, пријавено…

Потврден првиот случај со омикрон во Струга

Потврден е првиот случај со омикрон, новиот…

Поднесен обвинитeлeн предлог против професорот кој со…

Струшкото Основно јавно обвинителство поднесе Обвинителен предлог…