Објавено на:

Полска и Словачка наскоро ќе го завршат гасоводот во должина од 164 километри, ќе се транспортира течен гас

t

Изградбата на словачко-полскиот гасовод во должина од 164 километри, преку кој ќе може да се транспортира течен природен гас (LNG) од балтичкиот брег на Полска до Словачка, ќе биде завршена во блиска иднина, соопшти прес-службата на словачкиот соопшти во неделата Министерството за економија.


„Пуштањето на словачко-полскиот гасовод влегува во завршна фаза, треба да се тестира. Вкупната должина на гасоводот е 164 километри, од кои 103 километри се во словачкиот дел – од државната граница до компресорот станица во село Велке Капушани Новиот гасовод ќе придонесе за диверзификација на изворите и ќе обезбеди енергетска безбедност на Словачка.


Обединувањето на гасните системи на Словачка и Полска е еден од најголемите проекти во развојот на енергетската инфраструктура во Словачка, како и важен дел од гасните коридори долж рутата Север-Југ во регионот на Централна и Источна Европа, истакна прес-службата на Министерството за економија на Словачка.

Во текот на изминатиот месец, Словачка веќе прими два танкери за LNG преку медитеранските пристаништа. Словачка моментално добива 85% од потрошувачката на гас од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска: Ќе создадеме помала коалиција на земји…

Доколку Германија не се согласи да испрати…

Граѓаните на Словачка денеска гласаат за уставни…

Околу 4,5 милиони граѓани во Словачка имаат…

Зеленски ја пофали Полска за донациите на…

Зеленски се надева дека понудата на Полска…

“Се спукаа” Германија и Полска: Берлин сака…

Одбивањето на Германија да разговара со Варшава…

Моравјецки: Италија и Полска заедно ќе ја…

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вели дека на…