Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во голем дел од земјата

t

Две лица загинаа во Бугарија, а едно во Молдавија, како последица на снежното невреме што ги зафати Бугарија, Молдавија и Романија.


Бугарија денеска прогласи вонредна состојба во поголемиот дел од земјата, а силниот снег и снежната бура доведоа до прекин на електричната енергија во некои делови, главно на североистокот на Бугарија. Станува збор за 1.000 домаќинства, рече премиерот Николај Денков.

Две лица загинаа во сообраќајни несреќи поради обилните снежни врнежи и силниот ветер, а затворени се и некои патишта.

Во Молдавија, 40-годишен возач загина кога неговиот автомобил излетал од лизгав пат и удрил во дрво, јави Euronews.
„Упорно апелираме до возачите да не одат на пат доколку немаат соодветна опрема и да возат полека“, соопшти молдавската полиција на Телеграм.

Во Романија е издаден црвен метеоролошки аларм за окрузите Констанца, Тулчеа, Галати и Браила, каде ветерот дува до 100 километри на час, соопшти Националната метеоролошка служба.
Романскиот министер за енергија Себастијан Бурдуја за АП изјави дека повеќе од 400 заедници останале без електрична енергија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…