Поранешен бугарски претседател: Бугарија касно се сети на Македонија

t

Поранешниот претседател на Бугарија, Петар Стојанов за БНТ ги коментираше односите меѓу Бугарија и Македонија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Стојанов, Бугарија многу доцна – пред две години се сетила да разговара на темата Македонија.


Бугарија, за жал, како што вели Стојанов, низ годините не била особено добар пример.

Стојанов е дециден дека Македонија и Албанија имаат да изодат долг пат кон Европската унија, а Бугарија е далеку од тоа да биде пречка за Македонија на нејзиниот пат кон Европа.

Сепак, според Петар Стојанов, предизвиците денес се нови.

Петар Стојанов беше претседател на Бугарија од 1997 до 2001 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утврдена делегацијата за стратешки дијалог со САД:…

Владата на Република Македонија на денешната 45-та…

Извршен увид на македонско-грчката граница каде беше…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија…

Ниту едно лице не почина од коронавирус…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

СПМ: Поднесовме нова иницијатива до Собранието за…

Синдикатот на Полиција во Македонија до јавноста…

Внимание: Попладне дожд, силен ветер, а можен…

Попладне и кон крајот на денот времето…