Поранешниот премиер на Црна Гора: Абазовиќ е Албанец, сака да ја уништи државата – после мене ја нема Црна Гора

t

Лидерот на ПзП рече дека на средбата ќе му каже на лидерот на Ура дека се обидува да формира „антисрпска влада“ и дека тоа ќе доведе до „хомогенизација на српскиот политички фактор и радикализација на нивните политички барања“.

Претседателот на Движењето за промени Небојша Медојевиќ изјави дека се уште не добил официјална покана од Граѓанското движење УРА за разговори за излез од политичката криза. Рече дека ќе биде надвор од Црна Гора неколку дена и дека после тоа ќе одговори на евентуална покана.

Претходно денеска потпретседателката на ПзП Бранка Бошњак најави дека Медојевиќ ќе ги води преговорите во име на таа партија. Медојевиќ рече дека ПзП ги носи сите одлуки во органите на партијата.

„Отсекогаш сме биле за формирање влада врз основа на изборна волја“, рече тој на прес-конференција, потсетувајќи дека тој е првиот од Демократскиот фронт кој побара нови избори.
Тој рече дека потпретседателите на ПзП, Бранка Бошњак и Бранко Радуловиќ, вчера имале неформални разговори со колегите пратеници.

„Немам граѓанска комуникација ниту со Дритан Абазовиќ, но тоа не значи дека не можеме политички да разговараме“, рече Медојевиќ.
Тој рече дека на разговорите ќе му каже на Абазовиќ дека тој ќе биде одговорен за распадот на Црна Гора.

„Да се ​​обидат да формираат антисрпска влада, дека тоа ќе доведе до хомогенизација на српскиот политички фактор, до радикализација на нивните политички барања, што може да доведе до распаѓање на Црна Гора. Можеби тоа е целта на Абазовиќ како етнички Албанец тој вели – Јас бев премиер на Црна Гора, а по мене Црна Гора не постои“, рече Медојевиќ.

„Кокаинот исчезна со цигари“
На прес-конференцијата лидерот на ПзП изјави и дека ниту еден камион со цигари не влегол ниту излегол од пристаништето Бар при евакуацијата поради дојавата дека бил поставен експлозив, велејќи дека директорката на Управата за приходи и царина Милена Петричевиќ била измама на јавноста.

Медојевиќ, исто така, тврди дека заедно со цигарите исчезнал и кокаин во непознато количество, но за тие тврдења не приложил никакви докази.

Тој ги повтори обвинувањата дека зад шверцот стои актуелната власт, а тој ќе престане кога ќе се формира влада од луѓе кои „не добиваат пари од шверцери на цигари и кокаин“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албанец им зел 11.000 евра за да…

Педесет и седумгодишен жител на тетовско село,…

Хаг: Албански сведок изјави дека бил приведен…

На судењето на четворица водачи на поранешната…

Ова е жената во која пукаше Албанец…

Триесетгодишната В.Ј. (30) од Велика Дренова е…

Албанец со украдено англиско возило сакал да…

На 18.01.2024 во 18:30 часот на Граничен…

Хорор во Солун: Албанец до смрт ја…

Бремената Албанка Џорџија (41) од Солун била…