Објавено на:

Португалија ќе се испречи и пред ракометарите: Извлечени ждрепките за квалификациите на Европското првенство во Германија

t

Најдобрата македонска репрезентација денеска со жрепка ги дозна ривалите во квалификациите за пласман на следното Европско првенство кое ќе се одржи во Германија во 2024 година.

Жрепката одлучи нашата сениорска селекција да игра во квалификациската група „1“ заедно со селекциите на Португалија, Турција и Луксембург.

Квалификациските мечеви ќе се играат во периодот од октомври 2022 до април 2023 година. На ЕП ќе се пласираат првопласираните две репрезентации од секоја квалификациска група, како и четири најдобро третопласирани репрезентации.

Покрај Германија како домаќин, директно квалификувани на континенталниот собир се медалистите од последното ЕП 2022, а тие се Шведска (злато), Шпанија (сребро) и Данска (бронза).

Квалификации за ЕП 2024 Германија

Група 1

Португалија
Македонија
Турција
Луксембург

Група 2

Норвешка
Србија
Словачка
Финска

Група 3

Исланд
Чешка
Израел
Естонија

Група 4

Австрија
Украина
Романија
Фарски Острови

Група 5

Хрватска
Холандија
Грција
Белгија

Група 6

Унгарија
Швајцарија
Литванија
Грузија

Група 7

Словенија
Црна Гора
Босна и Херцеговина
Косово

Група 8

Франција
Полска
Летонија
Италија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Коцарев: Да се соочиме со реалноста дека…

Треба да се соочиме со реалноста дека…

Една битка добиена: Стразбур ги отфрли амандманите…

Амандманите на бугарските пратеници Александар Јорданов и…

Добро утро со Инфомакс: Те барам во…

Можеби не сме многу на број, не…

Ковачевски и Ердоган разговараа за економската соработка…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна и…

Република Македонија протера Албанец! Ова се деталите

На 05.10.2022 на ул„Маршал Тито“ во Кичево,…