По експлозијата во украинската амбасада: Трета експлозивна направа во два дена откриена во Шпанија

t

Трета експлозивна направа во два дена скриена во пакет била испратена во базата на шпанската авијација во Торехон Де Ардоз во близина на Мадрид, главниот град на Шпанија.

Вчера, да потсетиме, во таа земја беа откриени две писма-бомби.

Едната беше испратена во украинската амбасада во Мадрид, а другата во компанија која произведува оружје на северот на земјата, соопшти шпанската полиција.

Првата бомба експлодирала и нанела полесни повреди на вработен во амбасадата.

Доцна синоќа полицијата потврди дека истражува можна поврзаност помеѓу две писма-бомби испратени до амбасадорот на Украина во Мадрид и шпанска компанија за оружје која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев.

По инцидентот во амбасадата, Киев нареди зголемени безбедносни мерки во сите свои претставништва во странство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Косово и Каталонија не се исти,…

Премиерот на Косово, Албин Курти, вели дека…

Мала победа на Каталонците: Шпанскиот Врховен суд…

Шпански суд се откажа од обвиненијата за…

Шпанија нема да ја поддржи кандидатурата на…

Шпанскиот државен секретар за Европската унија, Паскал…

ПИСМО-БОМБА И ВО КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР!

Министерството за внатрешни работи на Шпанија во…

По експлозијата во украинската амбасада: Трета експлозивна…

Трета експлозивна направа во два дена скриена…