Пратениците од СДСМ и ДУИ избегаа за да не се гласа Декларацијата за Гоце Делчев

t

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложија на денешната собраниска Комисија за надворешна политика да се разгледува Декларацијата за Гоце Делчев, но пратениците од СДСМ и ДУИ ја напуштија седницата, објави пратеникот и претседател на Комисијата, Антонио Милошоски.

Како што напиша Милошоски на Фејсбук, присутните колеги од СДСМ/ДУИ побегнале, за седницата да нема кворум и да не може да се гласа.

„Ќе ги почекаме, има време до Илинден“, напиша Милошоски.

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска на собраниската Комисија дојдоа облечени во маици со ликот на Гоце Делчев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Африм Гаши ја наруши секулраноста на државата,…

На верските обреди не им е местото…

Доброволно служење воен рок одамна постои, Силјановска…

Силјановска Давкова демонстрира целосно непознавање на областите…

(Видео) Петровска: Дали за помошник министер во…

Поранешната министерка за одбрана и актуелна пратеничка…

СДСМ: Зошто Мицкоски ја крие средбата со…

Поминаа 14 часа откако бугарскиот премиер Главчев на долго…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…