Објавено на:

Претседателот на воениот комитет на НАТО: Алијансата е подготвена за директен конфликт со Русија

t

Војна во Украина, 340 ден. Се водат жестоки битки за Вуледар и Бахмут. Украинските вооружени сили известија дека Русија го насочила својот артилериски оган кон 40 населени места во близина на Бахмут. Воени извори велат дека украинските сили сега се борат да го задржат градот, по повлекувањето на украинската армија од блискиот град Соледар. „Вагнер“ тврди дека ја презел контролата врз Блаходтна, Киев демантира. НАТО вели дека е подготвен за директен конфликт доколку Русија нападне земја членка. Москва одговара дека изјавата го вовлекува светот во нуклеарен колапс.

Претседателот на воениот комитет на НАТО, Роб Бауер, изјави дека Алијансата е подготвена за директен конфликт со Русија, пренесе Тасс.

Бауерт рече дека НАТО ќе одговори само ако Русија ја премине „црвената линија“ со инвазија на една од земјите-членки на Алијансата.

Бауер посочи дека НАТО мора подобро да тренира, бидејќи Русија, како што наведе, сè уште има иницијатива.

„Фактот дека вашиот непријател има подобро оружје не е негов, туку ваш проблем“, рече Бауер.

Тој рече дека воведувањето „воена економија во мирно време“ ќе биде многу тежок процес

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…