Просечната плата во Црна Гора во декември била 814 евра

t

Растат платите на Црногорците. Просечната плата во декември лани во Црна Гора изнесувала 814 евра. 

Просечната заработка без даноци и придонеси (нето) во декември, според податоците на Монстат, била 814 евра и е за 0,9 отсто поголема од ноември лани. 

„Ако се земе предвид дека потрошувачките цени во декември во однос на ноември бележат пад од 0,5 отсто, произлегува дека реалните плати за истиот период бележат раст од 1,4 отсто“, стои во соопштението на Монстат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Треба да се задолжам за да…

Бујар Османи, министерот за надворешни работи и…

Владата е од друга планета?! Народот мака…

Мерките на Владата даваат позитивни резултати за…

Дали е сериозен? Ковачевски: Таму каде што…

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека таму каде…

Димовски: Да им се помогне на работниците…

Претседателот на Сојузот на Синдикати на Македонија,…