Протокаларен скандал при слетување на авионот Софија – Скопје: Медиумите селектирани на наши и ваши

t

Неколкуте екипи на националните телевизии останаа на стотици метри оддалечени од авионот кој означи старт на авионската линија Софија-Скопје.

Снимателите на Влада, министерства и на колегите од Бугарија им беше дозволен пристап до самиот авион и делегацијата.

Од ТАВ Македонија, вината ја префрлаат кон организаторот. Од Влада велат дека не се тие организатори, а од Министерството за транспорт и врски останаа без одговор по големиот број на реакции од страна на националните медиуми

Присутни беа екипи на ТВ21, МРТ, Сител, МИА, Телма и неколку фоторепортери.

Ги потсетуваме владините институции дека слободата за известување на новинарите не треба да биде попречена, освен во случаи кога тоа мора да се ограничи поради безбедност

Ова не е прв пат медиумите да бидат иставени дури и со километри од настанот на аеродром, а снимателите на владините институции да имаат пристап и да снимаат за Фејсбук и Тик-ток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

Прославата на Ковачевски за една година Влада…

Граѓаните од државниот буџет за дводневната конференција…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…