Објавено на:

Путин: Нема да се откажеме од Крим, не верувам дека ќе посакате да војувате со Русија

t

Русија сè уште се обидува да прифати дека НАТО е чисто одбранбен сојуз, но граѓаните на многу земји сами видоа колку е тоа вистина, изјави рускиот претседател Владимир Путин на заедничката прес-конференција по разговорот со неговиот француски колега Емануел Макрон.

„Сакам да напоменам дека сè уште се обидуваат да ја убијат Русија тврдејќи дека НАТО е мирољубива и чисто одбранбена организација, чисто одбранбен сојуз. „Колку е тоа точно, граѓаните на многу земји беа убедени од сопственото искуство“, рече тој.

Тоа се Ирак, Либија, Авганистан и голема воена операција против Белград без одобрение на Советот за безбедност на ОН, што е далеку од она што може да го направи една мирољубива организација, потсети рускиот лидер.

Тој потсети дека Русија била означена како противник во воената стратегија на Алијансата.
„Меѓу другото, ова не можеме да го игнорираме: во воената стратегија на НАТО од 2019 година Русија директно беше наречена главна безбедносна закана и противник. НАТО не означи како противник. Тој ја донесе својата воена инфраструктура сè до нашите граници.

НАТО и неговите земји-членки сметаат дека е правилно да не подучат нешто за тоа каде и како треба да ги распоредиме вооружените сили и сметаат дека е можно да се бара да не се изведуваат планираните маневри и вежби.

„И преместувањето на нашите војници на наша територија е претставено како закана од руска инвазија, во овој случај Украина“, нагласи Путин.

„Наводно, балтичките земји и другите земји – нашите соседи – ја чувствуваат опасноста. Врз основа на што, не е многу јасно. Во секој случај, тоа се користи како теза за да се изгради непријателска политика кон Русија“, изјави Путин.

Путин ја нарече политиката на „отворени врати“ на НАТО како слободна интерпретација на безбедносните принципи од страна на САД и голем број други земји.

Оваа политика на „отворени врати“ – за ова разговарав со многу партнери – е сосема слободна и, според нас, толкувањето на позицијата, основниот принцип на еднаква и неделива безбедност, што се наоѓа во многу паневропски документи, е неопходна само за САД и за некои членки на НАТО“, изјави шефот на руската држава.

Тој нагласи дека тврдењето дека Русија се однесува агресивно е спротивно на здравиот разум – инфраструктурата на НАТО е таа што се приближила до границите на Русија, а не обратно.

„Ние сме категорично против проширување на НАТО на нови членки на исток, бидејќи тоа претставува заедничка закана за нас – натамошно проширување на НАТО кон нашите граници“, прецизира Путин.
„Ние не одиме кон НАТО, туку НАТО се движи кон нас. Затоа, да се каже дека Русија се однесува агресивно, барем не одговара на здравиот разум“, изјави претседателот.

Тој додаде дека се игнорирани главните грижи на Русија, кои беа наведени во предлозите за безбедносни гаранции.
Путин истакна дека нема неспроведливи клаузули во руските предлози за безбедносни гаранции.
„За време на разговорите продолживме да разменуваме мислења за предлозите на Русија до САД и НАТО за давање долгорочни правни гаранции за безбедност“, рече Путин, наведувајќи ја загриженоста на Москва во оваа област.

Според него, „за жал, централната загриженост била игнорирана во одговорите добиени на 26 јануари од САД и НАТО“. Коментирајќи го американскиот одговор на руските предлози за безбедносни гаранции, Путин рече дека Русија подготвува одговор до САД и НАТО.

Рускиот претседател изјави дека верува оти, ако сите веќе сакаат безбедност, зошто не сакаат да се откажат од распоредувањето ударни системи во близина на границите на Русија.

„Мислам дека тоа се безбедносни прашања не само за Русија, туку и за целиот свет, за цела Европа. Погледнете го нашиот предлог – на крајот на краиштата, не само проширувањето на НАТО, на кое се спротивставуваме, туку и нераспоредувањето ударни системи на нашите граници. Ако сите сакаат мир, спокојство, просперитет, доверба, што има лошо во тоа? Не распоредувајте ударни системи во близина на нашите граници. Може ли некој да одговори што не е во ред со тоа?“, праша Путин.

Путин додаде дека покрај безбедносните гаранции за Русија, на дневен ред се и актуелни прашања поврзани со состојбата во Донбас.

„Овде, господинот претседател рече: Русија спроведува вежби таму, концентрираше голема група. И дали Украина не е сконцентрирана? „Истите 100 или 125 илјади луѓе се концентрирани таму во Донбас“, изјави Путин.

Тој потсети дека Киев веќе два пати се обидел да го реши ова прашање со воени средства.
„И тоа не го криеја. Користеле технологија, авијација. А кој ќе ни даде гаранции дека тоа нема да се случи?“, додаде претседателот на Русија.

Зборувајќи за ситуацијата на истокот на Украина, Путин изјави дека Киев тргнал на патот на укинување на договорите од Минск.

„Според мене, на сите им е очигледно дека актуелните власти во Киев тргнаа да ги укинат договорите од Минск. Нема напредок во фундаменталните прашања како што се уставните реформи, амнестија, локални избори, правните аспекти на специјалниот статус на Донбас. Сè уште не е вградено во украинското законодавство „Формулата на Штајнмаер е добро позната, барем за експертите“, рече Путин.

Според него, Киев продолжува да ги игнорира „сите можности за мирно обновување на територијалниот интегритет на земјата преку директен дијалог со Доњецк и Луганск“.
Рускиот претседател е убеден дека нема алтернатива за договорите од Минск во решавањето на ситуацијата во Украина.

„Што се однесува до договорите од Минск, дали се живи, дали имаат некаква перспектива или не, мислам дека едноставно нема друга алтернатива“, нагласи Путин.

Путин го привлече вниманието на двосмислената позиција на властите во Киев, кои „некогаш велат дека ќе ги почитуваат (договорите), понекогаш велат дека тоа ќе ја уништи нивната земја. Актуелниот претседател (на Украина, Владимир Зеленски) неодамна изјави дека не му се допаѓа ниту една точка од тие договори од Минск. Па, сакале или не, тоа е ─ што е. Тие треба да се реализираат, нема друг начин“.

Тој додаде дека се договорил со неговиот француски колега да разговараат по посетата на Макрон на Киев. Како што наведе, неколку идеи на Макрон можат целосно да бидат основа за понатамошни заеднички чекори во Украина.

Русија нема да дозволи Украина да се обиде да го врати Крим со воени средства, изјави рускиот претседател.

„Зошто е толку опасен евентуалниот прием на Украина (во НАТО)? Има проблем: европските земји, вклучително и Франција, го сметаат Крим за дел од Украина, а ние го сметаме за дел од Руската Федерација.

И ако се направат обиди да се промени оваа ситуација со воени средства, а доктринарните документи на Украина пропишуваат: а) Русија е противник, б) можно е враќање на Крим со воени средства. Замислете дека Украина е членка на НАТО. Членот 5 не е укинат, напротив господинот Бајден неодамна изјави дека членот 5 е апсолутен императив и ќе се почитува. Тоа значи дека ќе има воена конфронтација меѓу Русија и НАТО…дали да се бориме против НАТО?“, рече Путин на прес-конференција по разговорот со францускиот претседател Емануел Макрон.

Рускиот претседател додаде дека има уште еден дел од прашањето: „Дали сакате да се борите против Русија?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Македонија утре одбележува три години од членството…

Утре во касарната „Илинден“ во Скопје со…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…