Објавено на:

Радев: Војната мора да се реши дипломатски, не со испраќање на оружје и војска во Украина

t

Мора што поскоро да се најдат дипломатски инструменти за да се стави крај на војната во Украина. Тоа нема да се направи со повеќе оружје, нема да се направи со испраќање војници од земјите членки на НАТО. Ова го изјави претседателот на Бугарија Румен Радев на брифинг со медиумите по средбата со неговиот унгарски колега Тамаш Шујок, пренесе БТА.

Бугарскиот претседател на покана на неговиот колега е во официјална дводневна работна посета на Унгарија. Претходно денеска двајцата претседатели разговараа приватно.

Според Радев, крајот на војната ќе се случи со повеќе напори за изнаоѓање мирни решенија.

„Војната во Украина останува големиот предизвик и големиот ризик со кој се соочуваат нашите земји. Секој ден продолжувањето на оваа војна значи загуба не само за Русија и Украина, туку и за сите земји-членки. Секој ден од оваа војна значи се поголем ризик кон глобалната безбедност“, рече Радев и додаде: Не смееме да дозволиме да расте и во просторен опфат и во интензитет.

Тој се осврна и на темата за европскиот пат кон Западен Балкан. „Унгарија и Бугарија се еден од моторите за проширување на ЕУ, за европска интеграција на Западен Балкан“, посочи претседателот. Радев изрази надеж дека Унгарија, како претседател на Советот на ЕУ, ќе го одржи консензусот за европскиот пат на Република Македонија, постигнат до 2022 година, да се почитува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…

Реприза: По два обиди повторно не е…

50-то Национално собрание на Бугарија не избра…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Борисов: Моментално не е можно формирање на…

До денес не е можно формирање влада…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…