Радев: Скопје треба да исполни одредени критериуми за евентуалната деблоkада, Албанија треба да го започне преговарачкиот процес

t

Заврши заседанието на Консултативниот совет за национална сигурност на Бугарија.

Претседателот Румен Радев потврди дека македонските евроинтеграции се во застој, но додаде дека треба да се исполнат одредени критериуми од страна на Скопје за евентуалната деблокада.


Тој додава дека процесот не треба да се обврзува со рокови, туку со реализација на задачите предвидени во Договорот за добрососедство. Сепак, Радев рече дека во одредени сфери е можен напредок, кој би бил импулс за враќање на довербата и можно решение.

Бугарскиот претседател повтори дека во однос на Македонија Владата во Софија треба да ја запазува националната политика, за Албанија истакна дека треба да го започне преговарачкиот процес со Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пандев: Македонија ми е во срцето, а…

Горан Пандев испиша историја во македонскиот фудбал,…

Крушево го посрамоти македонскиот спорт: На олимпиецот…

Нордиецот Ставре Јада е револтиран од односот…

22-годишниот прилепчанец кој почина од ковид-19 не…

Дваесетидвегодишниот прилепчанец кој денеска почина од ковид-19,…

Официјално 16.000 луѓе добиле отказ поради пандемијата,…

Агенцијата за вработување денеска соопшти дека 16.000…

Несими: Нема Албанец што би преговарал за…

За потеклото на спорот што Бугарија ѝ…