Објавено на:

Разговор Макрон и Џо Бајден: Заедно ќе ја убедуваат Русија

t

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот француски колега Емануел Макрон разговараа по прашањето за военото засилување на Русија на границата со Украина, пренесува Агенција Анадолија.

Во соопштението од Белата куќа се истакнува: „Лидерите разговараа за тековните дипломатски и разубедувачки напори против тековното воено засилување на Русија на украинската граница“.

Според соопштението лидерите ја истакнаа важноста од поддршката за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…