Објавено на:

Разговор Макрон и Џо Бајден: Заедно ќе ја убедуваат Русија

t

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот француски колега Емануел Макрон разговараа по прашањето за военото засилување на Русија на границата со Украина, пренесува Агенција Анадолија.

Во соопштението од Белата куќа се истакнува: „Лидерите разговараа за тековните дипломатски и разубедувачки напори против тековното воено засилување на Русија на украинската граница“.


Според соопштението лидерите ја истакнаа важноста од поддршката за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…