Регистpирани 632 нови случаи на Ковид, починaле 11 лица, најмладиот имал 40 години

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направен е 6.531 тест, а регистрирани се 632 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 470, Охрид – 35, Прилеп – 25, Кавадарци и Штип – по 17, Струмица – 14, Велес – 10, Гевгелија – 9, Кичево – 5, Неготино – 4, Куманово – 3, Тетово, Битола, Гостивар, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Богданци – по 2, Кочани, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница и Пробиштип – по 1.

Регистрирани сe 248 оздравени пациенти од: Скопје – 142, Битола – 22, Кавадарци – 13, Охрид – 10, Прилеп – 7, Куманово – 6, Штип, Струмица, Велес и Гевгелија – по 5, Валандово, Ресен и Македонски Брод – по 4, Тетово, Богданци и Берово – по 3, Дојран – 2, Кичево, Неготино, Струга, Кочани и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (68г и 76г) и Битола (40г и 75г) и по едно починато лице од Прилеп (67г), Охрид (72г) и Крушево (74г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 4 лица, по едно лице од Прилеп, Кратово, Дебар и Гостивар, починати во период од 20.12.2021 до 05.01.2022г. Починатите се на возраст од 69 години до 87 години. Од пријавените 2 лица се починати во болнички услови и 2 во домашни услови.

Направен е 6.531 тест преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-399, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-223, Авицена-0, Биотек-222, Систина-220, лабораторија Лаор-52, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб лаб-1.735, ВФВ Медикал-209, Ели Медика-0, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–265, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.895.

Досега во земјата се направени вкупно 1.648.399 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 232.068, бројот на оздравени пациенти е 214.506, на починати е 8.023, а бројот на активни случаи изнесува 9.539.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

истрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 103316, Активни 5558

Куманово 13320, Активни 213

Тетово 11513, Активни 112

Прилеп 11197, Активни 546

Битола 9905, Активни 755

Гостивар 8153, Активни 79

Кавадарци 7665, Активни 301

Велес 7625, Активни 162

Охрид 7082, Активни 396

Штип 6901, Активни 175

Струмица 6442, Активни 214

Кичево 4393, Активни 101

Кочани 4167, Активни 71

Струга 3983, Активни 54

Гевгелија 3069, Активни 162

Неготино 2690, Активни 71

Свети Николе 2172, Активни 29

Крива Паланка 1995, Активни 50

Ресен 1948, Активни 104

Радовиш 1853, Активни 60

Делчево 1501, Активни 48

Берово 1491, Активни 12

Дебар 1464, Активни 6

Виница 1191, Активни 13

Пробиштип 1162, Активни 20

Валандово 1079, Активни 66

Кратово 795, Активни 6

Богданци 712, Активни 36

Демир Хисар 663, Активни 27

Крушево 645, Активни 44

Македонски Брод 558, Активни 23

Демир Капија 440, Активни 7

Македонска Каменица 432, Активни 8

Пехчево 363, Активни 4

Дојран 183, Активни 6

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…