Речиси сите лидери на Украина во последниве 20 години завршија во зaтвор или избегаа во Русија

t

Она што ги спојува водачите на украина последниве 20 години е дека речиси сите завршија во затвор или избегаа во Русија благодарение на добрите врски со официјална Москва.

Најсвеж пример е поранешниот претседател Петро Порошенко.

Тој беше претседател на Украина од 2014 до 2019 година, кога загуби на изборите за втор мандат од актуелниот претседател на земјата Зеленски.

Порошенко беше министер за надворешни работи од 2009 до 2010 година, а министер за трговија и економски развој во 2012 година. Од 2007 до 2012 година беше на чело на Советот на Народната банка на Украина. Покрај тоа што се занимава со политика, Порошенко е сопственик на голем производител на кондиторски производи, благодарение на што го доби прекарот Кралот на чоколадата. Неговите чоколади Рошен се продаваат и во Македонија.

Порошенко се врати во земјата во јануари, откако помина еден месец во странство, иако му се закануваше апсење.

Виктор Јанукович е поранешен претседател и премиер на Украина.

Од 1997 до 2002 година беше гувернер на областа Доњецк во источна Украина. Во периодот од 2002 до 2005 година беше премиер на Украина (во времето на претседателот Леонид Кучма).

Се кандидираше на претседателските избори во 2004 година. Тој победи на изборите, но откако изрази бројни сомнежи за регуларноста на изборите, т.н Портокалова револуција.

Изборите се повторија и победи Виктор Јушченко.

Од 2006 до 2007 година тој беше премиер на Украина по втор пат (во времето на претседателот Виктор Јушченко).

Јанукович беше избран за четврти претседател на Украина во февруари 2010 година, кога на изборите ја победи Јулија Тимошенко.

Тој ја напушти Украина кон крајот на февруари 2014 година, откако беше соборен од власт откако одби да потпише договор за асоцијација со Европската унија во корист на поблиски врски со Кремљ. Новите украински власти издадоа налог за негово апсење. Тој денеска е во Русија каде доби политички азил.

Виктор Јушченко е поранешен претседател на Украина. Како неофицијален лидер на коалицијата на украинските опозициски партии, Јушченко беше еден од главните кандидати на претседателските избори во октомври и ноември 2004 година.

Изборите првпат беа номинирани од прорускиот владин кандидат Виктор Јанукович, но Јушченко и неговите поддржувачи одбија да го признаат тоа.

По серијата улични протести, Врховниот суд на Украина одлучи, повикувајќи се на сомневања за масивни изборни измами, да го одржи спорниот втор круг од изборите, на кои Јушченко непречено победи. Овој пуч е познат како Портокаловата револуција.

Јулија Тимошенко e можеби најпознатата личност која доаѓа од Украина Таа се сметаше за хероина на Портокаловата револуција и се сметаше за најистакната политичка фигура во земјата. Јулија сега има 61 година.

Таа во два наврати е поранешен премиер на Украина. Таа првпат беше избрана за премиер на 24 јануари 2005 година и остана на функцијата до 8 септември 2005 година, кога Јушченко ја распушти нејзината влада.

На предвремените парламентарни избори во 2006 година, нејзината партија освои 129 пратеници во украинската Рада и стана втората најсилна партија по Партијата на регионот. Тимошенко и Јушченко повторно се обидоа да формираат коалиција, но преговорите не успеаја.

По предвремените парламентарни избори во 2007 година, коалицијата околу Виктор Јушченко и коалицијата околу Јулија Тимошенко освоија доволно гласови за формирање влада, па на 18 декември 2007 година Тимошенко беше реизбрана за премиер.

Во 2011 година, Тимошенко беше осудена на седум години затвор за злоупотреба на службената положба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…