Објавено на:

Русите во Украина обвинувaaт дека се спрема нaпaд со xeмиско opyжје – врие ситуацијата во Донбас

t

Народната милиција на „Донетската народна Република“ соопшти дека украинските сили префрлиле осум повеќецевни ракетни фрлачи „Смерч“ и системот „Ураган“ на територијата на Донбас.

Како што се наведува, Киев се подготвува за активни борбени операции.

„Командата на Народната милиција на ДНР регистрираше подготовка на украинските единици за започнување активни борбени операции во Донбас. „Шест системи „Торнадо“ и два системи „Ураган“ со касетна муниција беа испорачани на железничката станица во Красноармејск (под контрола на Киев)“, изјави претставник на полицијата за новинарите.

Дополнително, во последните две недели е регистрирано и пристигнување на припадници на националистичките единици „Десен сектор“, снајперисти од 74. разузнавачки баталјон и специјалната единица „Алфа“.

По целата линија на раздвојување има интензивирање на разузнавачките активности на противниците со употреба на беспилотни летала, како и активно полнење на магацинот со муниција и испорака на разновидна муниција, изјави претставникот на Народната милиција. .

Исто така, има информации за забрзана подготовка на единиците RHBO, што укажува на можност за провокации со употреба на хемиски средства.

Во Донбас беа пренесени и британски противтенковски минофрлачи NLAW.

Според Народната милиција, во последните неколку дена од Велика Британија пристигнале девет авиони С-17, кои испорачале повеќе од 460 тони различно смртоносно оружје, вклучително и 2.000 противтенковски минофрлачи NLAW.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот…

Украина би било мудро да го прифати…

„Фато Котидијано“: Италија би можела да ѝ…

Италија би можела да ѝ испорача на…

Стејт департмент: Русија „не е подготвена“ за…

Портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер, вели…