Објавено на:

Русија потврди: Во воздушен напад бил погоден турски воен комплекс во Запорожје, уништени “Бајрактари”

t

Руските војници отвораат два морски коридори за излез од пристаништата Мариупол, Херсон, Николаев, Черноморск, Очаков, Одеса и Јужни, а продолжува и ослободувањето на нови територии: во средата се дозна дека повеќе од 50% од територијата на Красни Лиман веќе е под контрола на силите на ДПР, освен Покрај тоа, руските сили влегоа во Лисичанск во ЛПР, соопштуваат во вечерниот брифинг на руското Министерство за одбрана.


Според руското Министерство за одбрана, вооружените сили напаѓаат само врз воената инфраструктура и украинските војници и од 25 март ги завршиле главните задачи од првата фаза – значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина. Главната цел во рускиот воен оддел беше наречена ослободување на Донбас.


Напредокот на операцијата


Руската авијација во текот на изминатиот ден за време на нападите во Украина уништи повеќе од 300 националисти, онеспособи 46 парчиња опрема, соопшти руското Министерство за одбрана. Покрај тоа, 11 украински беспилотни летала беа соборени во воздух, вклучително и еден Бајрактар ​​во областа Шандриголово во ДПР.

Исто така, според агенцијата, во Запорожје, со проектили биле уништени работилниците на фабриката Мотор Сич, која произведувала мотори за украинската воена авијација, вклучително и беспилотни летала, а единиците на резервниот состав на украинската армија биле уништени во близина на станицата Покровское во регионот Дњепропетровск, кои беа распоредени за зајакнување на групата во Донбас.


Покрај тоа, руската авијација погоди, меѓу другото, две артилериски складишта во близина на долината во областа Харков и Посад-Покровски во регионот Николаев, седиштето на одбраната во Соледар; Руската воздушна одбрана над Бармашово во регионот Николаев собори хеликоптер Ми-8 на украинските воздухопловни сили.
Агенцијата објави и дека морското пристаниште во Мариупол почнало да работи на дневна основа. Според руското МНР, пет странски бродови веќе успеале да го напуштат ова пристаниште.


Гранатирање на регионот Белгород


Од страна на Украина повторно има гранатирање на руска територија. Според гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков при гранатирањето на Журавлевка во средата биле оштетени десет домаќинства, едно лице е повредено.
Рускиот истражен комитет ќе ги евидентира податоците за гранатирањето на селото од страна на украинските безбедносни сили. Беше забележано дека истражителите ќе ги идентификуваат претставниците на вмешаните украински вооружени формации со цел да ги изведат на кривична одговорност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…