Објавено на:

Русија соопшти: Убиени 40 украински војници за еден ден – уништени неколку стратешки објекти

t

37-ми ден од руската специјална операција во Украина, брифинг на руското министерство за одбрана. Го пренесуваме соопштението во целост:

▪️ Руската авијација погоди 40 воени цели на Украина во еден ден, дополнително крстосувачките ракети „Оникс“ на комплексот Бастион го уништија седиштето на групата украински војници во регионот Шахтар, убиени се и до 40 украински војници

▪️ Од почетокот на операцијата, руските вооружени сили уништија 124 авиони, 82 хеликоптери и 1.854 тенкови и други оклопни возила во Украина.

▪️ Руските вооружени сили ја презедоа контролата врз селото Урожајноје во регионот Доњецк, единиците на ЛНР ги блокираа периферијата на многу населени места

▪️ Според ДНР, во Мариупол се уште има 4.000 украински војници и екстремисти, но градот во голема мера е под контрола на силите на ДНР

▪️ Продолжено украинското гранатирање на населените места во ДНР и ЛНР, има жртви, во Луганск најави зголемување на бројот на гранатирање

▪️ Два украински Ми-24 нападнаа цивилно складиште за нафта во Белгород на 1 април, оштетија и запалија дел од резервоарите со нафта, нема повредени, пожарот е веќе локализиран

▪️ Песков рече дека настаните во Белгород не можат да се гледаат како поволни услови за преговори

▪️ Путин телефонски разговараше со Ердоган, изрази благодарност за помошта во одржувањето на рунда разговори меѓу руските и украинските претставници во Истанбул

▪️ Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека е неопходно правилно да се реши украинската криза и да не се вклучи целиот свет во неа, апелираше да се создадат услови за дијалог меѓу Руската Федерација и Украина и да се земат предвид безбедносните интереси на сите страни.

▪️ Лавров рече дека се развиваат понатамошни контакти меѓу Русија и Украина

▪️ Росатом и МААЕ ги наведоа начините за соработка за безбедноста на нуклеарните постројки во Украина

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…