Објавено на:

Русија ќе ѝ предаде на Германија докази за масовни гробници во Донбас

t

Русија ќе и предаде на Германија специјална порака со докази за масовни гробници во Донбас, а сето тоа поради изјавата на германскиот канцелар Олаф Шолц дека обвинувањата за геноцид во регионот се смешни, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

„Ова е мојата порака до колегите во германското Министерство за надворешни работи: Во врска со тврдењата на канцеларката Шолц дека изјавите за геноцидот во Донбас се смешни, ќе презентираме докази за масовните гробници во овој регион до германското раководство за да ги проучи“, Захарова. рече. Телеграмски канал.

Таа нагласи дека Русија не може да ги објавува тие материјали, ниту да ги испраќа во Вашингтон, бидејќи секоја платформа веднаш ќе ги блокира како нелегална содржина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…