Објавено на:

Русија ќе ѝ предаде на Германија докази за масовни гробници во Донбас

t

Русија ќе и предаде на Германија специјална порака со докази за масовни гробници во Донбас, а сето тоа поради изјавата на германскиот канцелар Олаф Шолц дека обвинувањата за геноцид во регионот се смешни, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.


„Ова е мојата порака до колегите во германското Министерство за надворешни работи: Во врска со тврдењата на канцеларката Шолц дека изјавите за геноцидот во Донбас се смешни, ќе презентираме докази за масовните гробници во овој регион до германското раководство за да ги проучи“, Захарова. рече. Телеграмски канал.

Таа нагласи дека Русија не може да ги објавува тие материјали, ниту да ги испраќа во Вашингтон, бидејќи секоја платформа веднаш ќе ги блокира како нелегална содржина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

(Видео) Торнадо носи се пред себе во…

Торнадо носеше покриви и дрва, а според…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…