СДСМ ги наброи успесите на Ковачевски, меѓу нив цената на струјата и помош од 1000 денари за ранливи категории

t

Владата предводена од Ковачевски има видлив резултат за само 100 дена“, се вели во соопштението од СДСМ, испратено до медиумите.

Партијата објави листа на најголемите достигнувања на владата на Ковачевски во првите сто дена:

„1. Највисок раст на минималната на 18.000 денари;

2. Историски најголемо зголемување на пензиите;

3. Историски најголемо покачување на платите во образованието од 15%;

4. Раст на просечната плата која достигна 30.000 денари

5. 400 милиони евра за помош на граѓаните и компаниите;

6. Субвенионирање на цената на струјата, имаме најниска цена во регионот;

7. 26 мерки за заштита на стандардот на граѓаните;

8. Дополнителна финансиска помош од по 1.000 денари месечно за пенизонерите;

9. Финансиска помош од 1.000 денари за ранливи граѓани;

10. Интервентен фонд за земјоделците и Национален план за храна

11. Намалени цени на 230 лекови

12. Енергетска транзиција, нова фотоволтаична електрана Осломеј

13. Нов 400 киловолтен далекувод вреден 17,2 милиони евра

14. Почеток на гасниот терминал Александрополи

15. Успешно справување со кризата, нема недостаток на ништо, нема застој во исплати, стои во соопштението…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Повеќе зелено“: СДСМ во акција за пошумување…

„Повеќе зелено“ е новата акција за пошумување…

СДСМ: Со ДПМНЕ и Левица нема иднина

„Анти-ЕУ и анти-НАТО коалиција на ДПМНЕ и…

СДСМ: Граѓаните ќе ги казнат ДПМНЕ и…

„Денеска сите ние можевме да славиме, Македонија…

СДСМ е најтранспарентна партија во Македонија според…

СДСМ е најтранспарента партија, објави во својот…