СДCM ќе има две нови пратенички

t

Две нови пратенички од листата на СДСМ ќе влезат во Собранието на РМ, Санела Шкриељ и Марија Кочовска по изборот на новата влада на Димитар Ковачевски во која од парламентот ќе одат на министерски позиции Славјанка Петровска, која ќе биде министерка за одбрана и Бисера Костадиновска Стојчевска, идната министерка за култура.

Санела Шкриељ влегува во парламентот како следна, односно 14-та на листата на СДСМ во втората изборна единица.

Марија Кочовска од петтата изборна единица следна жена на листата, која би влегла во парламентот на местото на Костадиновска-Стојчевска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ прават сѐ за…

Лидерот на партијата, Али Ахмети вели дека…

Макрадули: Во СДСМ во моментов владее клиентелизам,…

Јани Макрадули, поранешен висок функционер во СДСМ…

Мециновиќ: Левица може да ја замени СДСМ…

Левица може да ја замени СДСМ во…

Битиќи ги демантира сите шпекулации: Останувам во…

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи на…

Петровска: Мојот личен рејтинг е во втор…

Министерката за одбрана, која е и претседавач…