Сезоната продолжена: Ќе се лови дури до Април

t

Периодот за ловење на диви свињи се продолжува до 31.03.2022 година под посебни услови, и во дозволените региони, соопшти синоќа министерот за земјоделство и шумарство, Љупчо Николоски.

Тој информира дека одлуката е согласно мерките преземени од страна на Владата и Агенцијата за храна и ветеринарство, а со цел спречување и ширење на африканска чума кај свињите која е присутна во две одгледувалишта во нашата држава.


– Состојбата со оваа болест внимателно се следи од страна на МЗШВ и Агенцијата за храна и ветеринарство и се преземаат сите потребни мерки за навремено спречување и санирање на оваа зараза, објави министерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи…

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски…

Грчкиот министер за надворешни утре во посета…

Дополнително зајакнување на билатералните односи во сите…

Пендаровски и Вучиќ ја поздравија одлуката на…

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во…

Запленети над 1100 метри мрежа и околу…

Ноќеска во периодот од 00:20 до 07:00…