Сериски убиец од Англија ќе остане во подземна стаклена келија до крајот на животот

t

Еден од најопасните сериски убијци во Англија до крајот на животот ќе остане во подземна самица, направена од стакло отпорно на куршуми, откако му беше одбиена жалбата да живее со други затвореници.

Станува збор за Роберт Модсли (68), кој се наоѓа во изолирана подземна ќелија под затворот Вејкфилд, поради убиство на четворица мажи во периодот од 1974 до 1978 година, пишува „Дејли мејл“, а пренесува Танјуг.

Раководителите на затворот процениле дека е премногу опасно да се мешаат со други затвореници и чувари во казнено-поправниот дом во Западен Јоркшир, објави „Дејли стар“.

Инсајдер изјави за весникот дека на Модсли минатиот месец му било кажано дека е одлучено да се одбие неговата жалба, бидејќи сака да го помине Божиќ во друштво на луѓе.

Модсли ќе го помине остатокот од својот живот во ќелија со димензии 5,5 x 4,5 метри, изградена специјално за него во 1983 година и направена од стакло отпорно на куршуми.

Тој поминува 23 часа на ден во ќелија, спие на бетон и користи тоалети и мијалници кои се зацементирани на подот.

Има маса и стол од иверица.

Првото убиство го извршил во 1974 година, кога имал 21 година.

Тој го убил Џон Фарел во Платон Грин во Лондон, откако му покажал фотографии од деца кои сексуално ги злоставувал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

“Боже чувај ја кралицата”: Англиските фудбалери заборавија…

Навивачите на Англија забележаа дека нивната репрезентација…

Криза е, решил да се снајде: Охриѓанец…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С.Л.(41)…

Убиецот на поранешниот јапонски премиер се обидел…

Човекот обвинет за убиството на поранешниот јапонски…

Судиите во Англија и Велс денеска стапија…

Адвокатите ширум Англија и Велс, кои се…