Се повлекуваат еден по еден: Британија нареди враќање на дипломатите од Киев

t

По САД и Велика Британија нареди персоналот на амбасадата во Киев и нивните семејства да ја напуштат Украина.

Веб-страницата на британското Министерство за надворешни работи, Комонвелтот на нации и Канцеларијата за развој (ФЦДО) објави соопштение дека владата во Лондон „преферирала привремено да повлече дел од персоналот и зависните лица од Киев“.

Во соопштението, во кое се наведува дека Амбасадата во Киев ќе остане отворена и ќе продолжи да им помага на британските граѓани во Украина, носителите на британски пасоши беа повикани да го пријават своето присуство во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…