Се собираат ekcтремисти и специјалисти: Украинско буре бapyт може да ekcплодира во секој момент

t

Украина стана вистинско буре барут, кое може да експлодира во секој момент. Екстремистите од „Десен сектор“, пристигнаа во Донбас.
Медиумите тврдат и дека Канада испратила помал контингент специјални сили во Украина, објаснувајќи дека овој чекор е дел од напорите на сојузниците на НАТО со цел да се спречи руската агресија и да се покаже поддршка за украинската влада.
Дипломатскиот советник на шефот на Луганската Народна Република, Родион Мирошник, зборувајќи за пристигнувањето на екстремистите од „десниот сектор“ во Донбас, предупредува на можни провокации. Тој оценува дека ситуацијата е експлозивна, бидејќи радикалните единици заземаат позиции на линијата на фронтот.
„Тие се дел од вооружените формации на Украина. И во вооружените сили на Украина и во рамките на Националната гарда, постојат групи кои отворено ги користат симболите на неонацистичките организации. Тие ја користат секоја напнатост за да направат чекор што може да дејствува како детонатор во одредена ситуација. Тие по правило не ја слушаат командата и можат да ги преземат оние мерки кои не можат да се игнорираат и на кои мора да се одговори. Затоа, појавата на такви сили на линијата на контакт е многу експлозивна“, предупреди Мирошник.
Коментирајќи ги написите дека Канада испратила специјален одред во Украина поради заострувањето меѓу НАТО и Русија, рускиот експерт Дмитриј Журављов вели дека ваквата одлука на канадските власти била очекувана, со оглед на тоа што украинската дијаспора е многу силна во Канада. а тие се главно потомци на Степан Бандера, водачот на Организацијата на украинските националисти и еден од главните иницијатори за создавање на нејзиното воено крило, Украинската бунтовничка армија, чија цел беше да се бори за независност на Украина.
„Таа дијаспора врши притисок врз канадските власти и тие се принудени, така да се каже, да го послушаат јавното мислење. Затоа, Канада е подготвена да тргне по тоа – треба да ги реши внатрешните политички прашања, додека за украинските власти секоја странска армија е добра, бидејќи Киев се надева дека овие војници ќе ги заштитат од „страшната Русија“ и сопственото гладно население, рече тој.
Претходно, каналот CBC објави дека Канада испратила 200 војници во Украина за да помогнат во обуката на локалните безбедносни сили, а медиумите наведуваат дека задачата на специјалните сили вклучува евакуација на канадски дипломати во случај ситуацијата во Украина да се влоши. Журављов оценува дека целата оваа ситуација јасно покажува кој всушност се подготвува за агресија, а тоа, како што истакнува, секако не е Русија.
„Агресијата на слонот врз зајакот е невозможна. Ние сме воено супериорни да се подготвиме за агресија против Украина, но затоа Украина се подготвува за војна. Покрај тоа, украинските елити добиваат бенефиции, разни материјални донации, бидејќи за несреќната Украина која се брани од „страшната Русија“, Западот е подготвен да направи многу работи што никогаш не би ги направил само за Украина“, заклучува политикологот.

Западните претставници и медиумите дополнително ги подгреваат гласините за наводна руска инвазија на Украина, тврдејќи дека Русија подготвува упад од Белорусија и дека претстојната заедничка руско-белоруска воена вежба „Сојузничка определба 2022“, планирана за февруари, може да послужи како изговор за Москва да ја нападне Украина од север.
Руските воени експерти категорично ги отфрлаат ваквите шпекулации, нагласувајќи дека со сили кои не надминуваат 13.000 луѓе, невозможно е да се изврши сериозен напад врз Украина од територијата на Белорусија. Дополнително, како што додаваат, сите тие војници се на полигони за обука во различни региони на земјата, додека сериозна офанзива бара концентрација на војници и нивно компактно распоредување.
Експертите сметаат дека ваквите изјави на американскиот Стејт департмент се дел од информативна кампања со цел да се оправдаат можните дејствија на Западот во случај на воен конфликт меѓу Русија и Украина. Како што објаснуваат тие, од оперативна гледна точка, таков напад од север би имал смисла да се пријави само доколку украинските војници започнат војна во Донбас, за да ги „отсечат“ групите на вооружените сили на Украина во таа насока од главниот дел од армијата.

Во пресрет на патувањето во Женева, каде што на 21 јануари ќе се сретне со Сергеј Лавров за да разговара за прашањето за војна и мир, американскиот државен секретар Ентони Блинкен „скокна“ во Киев за да разговара за методите за зауздување на Русија со тамошните власти.
Западот упорно продолжува да врти приказни за руската инвазија на Украина, а за да се поткрепат тие тврдења, се шират гласини за евакуација на руски дипломати од Киев, што Москва го демантираше. Истовремено, Русија е обвинета дека има куп војници на границата со Украина. Москва упорно повторува дека Русија никогаш нема намера да нападне и дека практиката на преместување на војската на руска територија е суверено право на земјата и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошна експанзија на исток.
Затоа рускиот претседател Владимир Путин побара писмени, правно обврзувачки, гаранции од Западот дека нема дополнително да се шири кон руските граници и дека нема да распореди оружје во тој дел од Европа.
Рускиот експерт Богдан Безпаљко смета дека тајмингот на посетата на американскиот државен секретар на Украина не е случаен – Москва чека директен одговор од Вашингтон на нејзините предлози за безбедносни гаранции, а во Женева се очекува средба на шефовите на руската и американската дипломатија да разговараат за дипломатски решенија.

„Најверојатно ќе бидат дадени дополнителни инструкции за време на посетата на Блинкен на Киев. Посетата, меѓу другото, означува уште еден дипломатски потег за притисок врз Русија да изнуди отстапки. Посетата на Блинкен е демонстрација на американската поддршка за курсот на Украина и конфронтацијата со Русија. Тука нема ништо ново. Очигледно е дека курсот што Американците сега го избраа како основна воздржаност на Русија и таа воздржаност се спроведува, користејќи ја Украина како алатка. Тој повторно ќе зборува за наводните обиди на Русија да ја нападне Украина, а Американците ќе продолжат да ја вооружуваат таа земја. Сето ова ќе се одвива паралелно со преговорите меѓу САД и НАТО со Русија“, вели Безпаљко.
Политикологот Максим Жаров смета дека основата на антируската кампања, која половина година ја водат САД и НАТО, е обидот да се задржи украинскиот претседател Владимир Зеленски на власт. Според него, позицијата на Вашингтон во преговорите со Москва сега во голема мера зависи од исходот од посетата на Блинкен на Киев денеска и утре на Берлин.
„Ако успее да ја стабилизира позицијата на Зеленски во договорот со Германија, тогаш, мислам, антируската хистерија за наводната претстојна инвазија на Украина ќе стивне“, смета Жаров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…