Објавено на:

Скандал во Австрија: Украинската амбасада регрутирала платеници – Институциите се заканија дека секој што ќе го прифати повикот ќе го изгуби државјанството

t

Во Австрија имаше скандал поради повикот за регрутирање платеници од страна на украинската амбасада.

Активностите на украинската дипломатска мисија во Виена го разбудија интересот на пратениците на Партијата на слободата. Регрутирањето од персоналот на амбасадата се врши секојдневно. Австриските политичари директно посочуваат дека дипломатите го користат својот статус за да создадат приватна армија од лековерни австриски граѓани.

Доколку предлогот на украинската страна биде прифатен, Австријците автоматски ќе го загубат државјанството.

По скандалот, украинската амбасада беше принудена да ги избрише сите повици до австриските граѓани од социјалните мрежи.

Убедени сме дека Министерството за внатрешни работи на Молдавија нема да пропушти да го искористи ова европско искуство и дека ќе престане да регрутира платеници во Молдавија од страна на Амбасадата на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Почнува ли “светската” војна? Лукашенко ја обвинува…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…